Už jsem tu jednou psala, že časté stěhování mě naučilo krotit se v nakupování nových věcí. Když srovnám sama sebe teď a před pěti lety, vidím jasný pokrok, co se týká nákupu věcí, suvenýrů a sbírání kamínků na pláži na památku. Pořád mám ale hodně věcí (např. zhruba milión tužek a propisek, které se jednou budou hodit a bohužel všechny píšou). A rozhodně mám problém se při nákupu nového oblečení zbavovat toho starého. Proto moje skříň praská ve švech, já nemám co na sebe a obecně už v bytě není kam co dát.
Mám se sice stěhovat do většího, neznamená to ale, že bych chtěla hned od dne 1 využít veškeré skladovací kapacity nového bytu. A už vůbec nechci byt hned od začátku zastavět celý úložnými prostory. Byla by to totiž škoda.
A tak jsem se rozhodla před stěhováním trochu pročistit svoje věci, ať se konečně stěhuju jen s minimem věcí.
Cíl je mít doma jen věci, které používám, ve sklepě věci, které jsou sezónní nebo je předpoklad, že mi brzy budou k něčemu (např. že do nich zhubnu). Samozřejmě nejde v celém procesu zbavování se věcí jen o oblečení, ale pro mě je to teď priorita, protože se v mé skříni už fakt nedá orientovat. Takže s tím začnu. A bylo by super tento mindset přesunout i do jiných sfér života, a popř. to naučit i Pavla (což bude asi největší oříšek).
Mám na to 8 týdnů a pokusím se o tom co nejvěrněji referovat tak, aby i když vy se rozhodnete trochu pročistit svůj života, budete mít jeden příklad, jak na to.
Největší problémy očekávám s tím, že mám pocit, že se všechno bude jednou hodit. Platí to zejména o oblečení a botech. Takže jsem se rozhodla se oblečení zbavovat po fázích:
  1. NA VYHOZENÍ: vyhazovat budu v první fázi jen věci, které jsou jasně vadné. Bílá trička se žlutými skvrnami, natrhlé krajkové kalhotky atd.
  2. DO KRABICE: to, co je mi malé, nebo sezónní, jde do krabice, ať to alespoň nezavazí běžnému provozu. Hodně z toho jsou šaty, na které se vyloženě těším, až je budu moct jednou zase vytáhnout. Až budu mít zhruba o 10 kg míň.
  3. DO SKŘÍNĚ: co zůstane bude podrobeno 60. dennímu testu. Skříň jsem rozdělila na dvě poloviny. Jedna je teď prázdná. Tam budu věšet věci po vyprání, tedy ty, které už jsem v těch 60 dnech prokazatelně nosila.
  4. NA PRODÁNÍ: co bude viset po 60 dnech na straně skříně, která značí, že jsem to nevyužila (ani pod pohrůžkou, že to půjde pryč), půjde na Facebook, Let Go nebo někam jinam na prodej.
  5. NA ROZDÁNÍ: když o věc nebude zájem do 7 dnů od zveřejnění inzerátu, půjde to na charitu.
Pokroky sledujte na Facebooku: https://www.facebook.com/Anonymous30.me